Umów się
na wizytę
JUŻ TERAZ!

Poznaj nasz sprzęt diagnostyczny

Postęp techniczny w medycynie pozwala na wprowadzanie coraz nowszych technologii stosowanych w leczeniu, widoczny jest on szczególnie w okulistyce. Dysponujemy coraz doskonalszą aparaturą diagnostyczną, doskonałymi metodami pozwalającymi na przywracanie i poprawianie wzroku. Ogromny postęp odnotowujemy w zastosowaniu tomografii laserowej i ultrasonografii o wysokiej rozdzielczości, które umożliwiają diagnostykę jaskry i schorzeń siatkówki na niespotykanym dotychczas poziomie. Do produkcji soczewek wszczepianych do oczu stosuje się tworzywa o ciągle udoskonalanych właściwościach. W działalności Szpitala Okulistycznego MEDILENS od początku staramy się bazować na najnowszych osiągnięciach techniki i wdrażać nowe technologie.

W 1994r. do rutynowej techniki wprowadziliśmy wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych w operacjach zaćmy, co w Polsce w tym czasie było rutynowo stosowano w zasadzie w ośrodkach klinicznych. W 1999r. zakupiliśmy fakoemulsyfikator ultradźwiękowy i jako pierwsi w naszym województwie do rutynowej praktyki wprowadziliśmy metodę operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z zastosowaniem małego cięcia. Do dziś dnia jest to najdoskonalsza technika usuwania zaćmy pozwalająca operować wszystkie rodzaje zaćmy. Operujemy tą techniką wszystkie rodzaje zaćmy bez względu na stopień twardości i zaawansowania.

Równie duży postęp można zauważyć w technologii i stosowaniu soczewek do wszczepów wewnątrzgałkowych. Od ubiegłego roku dostępne są w Polsce soczewki dwuogniskowe wszczepiane przy usuwaniu zaćmy. Umożliwiają one całkowitą rezygnację z okularów, gdyż pozwalają na dobre widzenie z bliska i na odległość, co jest niemożliwe w przypadku standardowych soczewek. W dziedzinie chirurgii wad wzroku wielka przyszłość rysuje się przed tzw. soczewkami fakijnymi, które pozwalają korygować wady wzroku niemożliwe do skorygowania zabiegami laserowymi. W zasadzie soczewkami tymi można skorygować każdą wadę wzroku, jedyne ograniczenia mogą występować ze strony gałki ocznej. Obydwie te technologie stosujemy, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, w naszym ZOZ-ie, a jedyną ich wadą są wysokie koszty.

Wszystkie te technologie stają się dostępne dzięki naszym kontaktom z nowocześnie wyposażonymi ośrodkami, możliwością uczestnictwa w międzynarodowych sympozjach i szkoleniach. W Polsce nie są jeszcze dostępne, poza nielicznymi wyjątkami, szkolenia typu Wet-lab, gdzie można ćwiczyć nowe techniki operacyjne na modelach zwierzęcych.

DORC EVA

Fakoemulsyfikator

System DORC EVA to obecnie najbardziej innowacyjne dostępne na rynku urządzenie pozwalające na przeprowadzenie zabiegów operacyjnych w przednim i tylnym odcinku oka tj. fakoemulsyfikacji (operacja zaćmy) i witrektomii. Najważniejszym elementem aparatu jest pompa VTi Vacu Flow, która wykorzystuje rewolucyjne rozwiązania technologiczne bazujące na pracy ludzkiego serca. Dzięki temu zabiegi wykonywane przy użyciu aparatu EVA realizowane są z niezwykłą precyzją i dokładnością, a jednocześnie czas zabiegu często ulega skróceniu.Aparat EVA umożliwia wykonywanie zabiegów fakoemulsyfikacji i witrektomii poprzez obecnie dostępne najmniejsze możliwe cięcia równe 1,8mm (fakoemulsyfikacja) oraz 0,4mm (witrektomia), co znacznie skraca czas rekonwalescencji pooperacyjnej pacjenta.Urządzenie zbudowane jest w formie modułowej. Poza podstawowymi rozwiązaniami umożliwiającymi przeprowadzanie zabiegów fakoemulsyfikacji, aparat zawiera również nowoczesne elementy wspomagające przeprowadzanie zabiegów witrektomii tj. wbudowany Laser 532nm do śródoperacyjnej laseroterapii oraz oświetlacz LED zapewniający obecnie najbezpieczniejsze dostępne światło oświetlające wnętrze gałki ocznej pacjenta.Wykorzystując system DORC EVA pacjent jest leczony profesjonalnie i kompleksowo, dzięki czemu można znacznie skrócić czas hospitalizacji pooperacyjnej.

LEICA Proveo 8

Mikroskop operacyjny

Mikroskop Leica PROVEO 8 zapewnia operatorowi wysoce szczegółowy wgląd w struktury oka. Korzystając z najnowszych układów optycznych oferuje obraz bez zniekształceń i dobrze oświetlony minimalizując ryzyko powikłań w czasie zabiegu. Zapewnia on również idealny wgląd nie tylko dla operującego, ale i również dla asysty, co usprawnia przebieg operacji oraz zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

ELLEX SuperQ

Laser YAG

Laser SuperQ dostarcza tak dobre wyniki leczenia procedurami kapsulotomii i iridotomii, że został najlepiej ocenianym laserem okulistyczny YAG na świecie od czasu jego wprowadzenia. Z szybkością lasera do 2 Hz, SuperQ oszczędza czas i pozwala wykonywać szybkie i bardzo dokładne zabiegi. Z tolerancją ± 8 mikronów i dwupunktowym systemem ogniskowania SuperQ sprawia, że energia lasera dostarczona jest tam gdzie trzeba zwiększając efektywność i bezpieczeństwo zabiegów.

CARL ZEISS Visulas 532s

Laser diodowy

Laser VISULAS 532s wyznacza standardy wydajności. Laser półprzewodnikowy ujawnia swoją zrównoważoną siłę i posiada rezerwy mocy dla każdej strategii leczenia. Jego wbudowany termoelektryczny system chłodzenia zapewnia maksymalną stabilność czasową mocy lasera, a tym samym spełnia podstawowe warunki powtarzalnych wyników klinicznych. Wyposażony w optykę od legendarnej wręcz firmy Carl Zeiss zapewnia doskonałe warunki pracy dla operatora.

CARL ZEISS IOL Master 700

Biometr optyczny

Biometr optyczny IOL Master 500 umożliwia pomiary: długości osiowej gałki ocznej, krzywizny rogówki, głębokości komory przedniej oraz odległości WTW (średnica rogówki). W porównaniu z klasycznym USG badanie jest bardziej precyzyjne, w pełni bezkontaktowe, nie wymagające znieczulenia i niebolesne. IOL Master jest pierwszym urządzeniem na świecie, które w pełni bezkontaktowo mierzy wszystkie dane potrzebne do wyznaczenia mocy soczewek wszczepianych podczas operacji zaćmy. Obecnie IOL Master stanowi Złoty Standard biometrii oka.

CARL ZEISS Cirrus 5000

Angio-OCT (OCTA)

Angio OCT to najnowsza nieinwazyjna metoda obrazowania mikrokrążenia w siatkówce, choriokapilarach oraz w naczyniówce. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń takich jak angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa Angio Oct nie wymaga podania barwnika, ani specjalnego przygotowania. Dlatego jest badaniem, które może być bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oraz u osób, które mają liczne obciążenia internistyczne i przeciwwskazania do podania fluoresceiny czy indocyjaniny.

TOPCON TRC-NW8F

Funduskamera

Funduskamery najczęściej wykorzystywane są w angiografii fluorosceinowej. TRC-NW8F to najbardziej zaawansowana technologicznie funduskamera wśród gamy funduskamer non-mydriatic, wyposażona w aparat cyfrowy Nikon D-90 z matrycą 12 Mpx. Dzięki zdjęciom o rozdzielczości 12Mpx użytkownik może je znacznie powiększać, aby obserwować najdrobniejsze szczegóły dna oka. Dziewięć punktów fiksacji umożliwia wykonanie dziewięciu zdjęć różnych obszarów dna oka oraz scalenie ich w jedno zdjęcie przedstawiające pełny obraz siatkówki. Wykonywanie zdjęć możliwe jest przy niskiej intensywności flesza, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowa dla pacjenta.

TOPCON CA-200F

Topograf rogówki

Urządzenie CA-200F jest kompleksowym rozwiązanie do diagnostyki zewnętrznej powierzchni rogówki. Poza mapami topograficznymi urządzenie wyposażone jest w oprogramowanie pozwalające na kompletną analizę rogówki pacjenta. Analiza Zernike dostarcza informacji na temat właściwości optycznych rogówki, przedstawia w przejrzysty sposób wszelkie abberacje rogówki, które mogą zakłócać właściwe widzenie. Na podstawie informacji płynących z analizy Zernike oprogramowanie CA-200F generuje raport na temat ostrości widzenia. Ponadto analiza Zernike stanowi podstawę kalkulacji obszaru ablacji w chirurgii refrakcyjnej.

TOPCON TRK-2P

Auto kerato-refrakto tonometr

TRK-2P należy do najnowszej serii urządzeń TOPCON, które bazują na nowej, w pełni automatycznej platformie, zapewniającej szybkie i komfortowe badanie. Urządzenie umożliwia badanie refrakcji oka, grubości rogówki i jej wymiarów oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Połączenie w jednym aparacie czterech ważnych funkcji czyni go niezwykle przydatnym w każdym gabinecie okulistycznym, zapewniając płynność i szybkość podstawowych badań pacjentów, jednocześnie ograniczając potrzebę przemieszczania pacjenta między urządzeniami pomiarowymi.

OCULUS Centerfield

Polomierz

Polomierz projekcyjny CENTERFIELD od wielu lat znany na całym świecie jako jeden z najlepszych polomierzy (perymetrów) dzięki swej kompaktowej konstrukcji oraz wygody dla użytkownika jak i pacjenta. Samowystarczalny system pomiarowy umożliwia badanie niezależne od oświetlenia otoczenia. Perymetria zatem nie musi być prowadzona w absolutnej ciemni. Programy „zwyrodnienie plamki żółtej” i „jaskra” pozwalają na wczesne rozpoznanie różnorodnych chorób siatkówki. Zalecany szereg zdefiniowanych programów testowych perymetru Centerfield praktycznie pokrywa zapotrzebowania na najczęściej wykonywane badania.

QUANTEL MEDICAL Aviso

USG

USG nowej generacji pozwalające na bardzo szczegółowe obrazowanie wnętrza gałki ocznej. Urządzenie pozwala na idealny pomiar gałki ocznej i jej struktur dzięki metodzie niemal całkowicie pozbawionej ucisku na gałkę oczną. Wyjątkowo przyjazny interfejs skraca czas badania zapewniając komfort zarówno pacjentowi jak i badającemu.