Poznaj nasz sprzęt diagnostyczny
Postęp techniczny w medycynie pozwala na wprowadzanie coraz nowszych technologii stosowanych w leczeniu, widoczny jest on szczególnie w okulistyce. Dysponujemy coraz doskonalszą aparaturą diagnostyczną, doskonałymi metodami pozwalającymi na przywracanie i poprawianie wzroku. Ogromny postęp odnotowujemy w zastosowaniu tomografii laserowej i ultrasonografii o wysokiej rozdzielczości, które umożliwiają diagnostykę jaskry i schorzeń siatkówki na niespotykanym dotychczas poziomie. Do produkcji soczewek wszczepianych do oczu stosuje się tworzywa o ciągle udoskonalanych właściwościach. W działalności Szpitala Okulistycznego MEDILENS od początku staramy się bazować na najnowszych osiągnięciach techniki i wdrażać nowe technologie.
W 1994r. do rutynowej techniki wprowadziliśmy wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych w operacjach zaćmy, co w Polsce w tym czasie było rutynowo stosowano w zasadzie w ośrodkach klinicznych. W 1999r. zakupiliśmy fakoemulsyfikator ultradźwiękowy i jako pierwsi w naszym województwie do rutynowej praktyki wprowadziliśmy metodę operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z zastosowaniem małego cięcia. Do dziś dnia jest to najdoskonalsza technika usuwania zaćmy pozwalająca operować wszystkie rodzaje zaćmy. Operujemy tą techniką wszystkie rodzaje zaćmy bez względu na stopień twardości i zaawansowania.
Równie duży postęp można zauważyć w technologii i stosowaniu soczewek do wszczepów wewnątrzgałkowych. Od ubiegłego roku dostępne są w Polsce soczewki dwuogniskowe wszczepiane przy usuwaniu zaćmy. Umożliwiają one całkowitą rezygnację z okularów, gdyż pozwalają na dobre widzenie z bliska i na odległość, co jest niemożliwe w przypadku standardowych soczewek. W dziedzinie chirurgii wad wzroku wielka przyszłość rysuje się przed tzw. soczewkami fakijnymi, które pozwalają korygować wady wzroku niemożliwe do skorygowania zabiegami laserowymi. W zasadzie soczewkami tymi można skorygować każdą wadę wzroku, jedyne ograniczenia mogą występować ze strony gałki ocznej. Obydwie te technologie stosujemy, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, w naszym ZOZ-ie, a jedyną ich wadą są wysokie koszty.
Wszystkie te technologie stają się dostępne dzięki naszym kontaktom z nowocześnie wyposażonymi ośrodkami, możliwością uczestnictwa w międzynarodowych sympozjach i szkoleniach. W Polsce nie są jeszcze dostępne, poza nielicznymi wyjątkami, szkolenia typu Wet-lab, gdzie można ćwiczyć nowe techniki operacyjne na modelach zwierzęcych.

DORC EVA Nexus
Fakoemulsyfikator

LEICA Proveo 8
Mikroskop operacyjny

ELLEX SuperQ
Laser YAG

QUANTEL EasyRet
Laser mikropulsowy

CARL ZEISS IOL Master 700
Biometr optyczny

CARL ZEISS Cirrus 5000
Angio-OCT (OCTA)

TOPCON TRC-NW8F
Funduskamera

ZIEMER Galilei G4
Analizator rogówkowy

TOPCON TRK-2P
Auto kerato-refrakto tonometr
CARL ZEISS Humphrey Field Analyzer 3
Polomierz

QUANTEL MEDICAL Aviso
USG