Zabiegi

Laserowa korekcja wzroku

Zabieg polega na precyzyjnym wymodelowaniu kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz.

Operacje zaćmy

Fakoemulsyfikacja zaćmy jest aktualnie najdoskonalszą, rozpowszechnioną na całym świecie metodą usuwania zaćmy. Wszczepiamy również soczewki wieloogniskowe, które umożliwiają całkowitą rezygnację z okularów.

Operacje przeciwjaskrowe

Leczenie chirurgiczne jaskry wskazane jest w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego.

Iniekcje doszklistkowe w AMD

Leczenie iniekcjami bezpośrednio do gałki ocznej są jedyną obecnie znaną skuteczną metodą leczenia AMD, stosujemy w tym celu preparaty najnowszej generacji.

Operacje zeza

Operacje zeza u dzieci i dorosłych wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych.

Soczewkowa korekcja wad wzroku

Korekcja wad wzroku metodami laserowymi z wielu przyczyn może być niemożliwa. W takich przypadkach alternatywą stają się tzw. soczewki fakijne zdolne korygować praktycznie każdą wadę.

Witrektomia

Chirurgia witreoretinalna pozwala na operowanie tylnego odcinka oka, czyli schorzeń takich jak odwarstwienie siatkówki lub jej zwyrodnienia.

Laseroterapia

W naszej poradni wykorzystujemy najnowsze lasery okulistyczne w leczeniu wielu chorób oczu, w retinopatię cukrzycową czy zaćmę wtórną.

Retinopatia cukrzycowa to obecnie główna przyczyna ślepoty na świecie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji a także nie zdaje sobie sprawy, że metodą leczenia tego powikłania jest laseroterapia. Głównym celem zabiegów laserowych na siatkówce jest powstrzymanie postępowania zmian cukrzycowych siatkówki, a nie poprawa widzenia, choć i na to również liczymy.

Warto tutaj również wspomnieć, że jednocześnie z laseroterapią stosuje się iniekcje doszklistkowe tych samych preparatów, które wykorzystywane są w leczeniu AMD (Avastin, Lucentis, Eyelea).

Po kilku miesiącach lub nawet latach u ok. 20% pacjentów poddanych usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji rozwija się tzw. zaćma wtórna, określana też skrótem PCO (Posterior Capsule Opacification). Pozostawiona po zabiegu naturalna torebka soczewki mająca za zadanie utrzymać sztuczny wszczep z czasem potrafi mętnieć. I tu z pomocą przychodzi laser, którym wykonywany jest w tej torebce otwór. Przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym kroplami, zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i pozwala na natychmiastowe (po kilku minutach) odzyskanie ostrości widzenia.

W naszej pracowni laserowej dysponujemy:

- Laser YAG - pozwala na wykonywanie nieinwazyjnych zabiegów w przednim odcinku oka. Ma zastosowanie w leczeniu jaskry, jest niezastąpiony w usuwaniu tzw. zaćmy wtórnej, powstającej u pacjentów po operacjach usunięcia zaćmy.

- Laser argonowy - pozwala na wykonywanie nieinwazyjnych zabiegów w tylnym odcinku oka. Stosowany głównie w leczeniu retinopatii cukrzycowej.

WAŻNE ZAGADNIENIA