Zabiegi

Laserowa korekcja wzroku

Zabieg polega na precyzyjnym wymodelowaniu kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz.

Operacje zaćmy

Fakoemulsyfikacja zaćmy jest aktualnie najdoskonalszą, rozpowszechnioną na całym świecie metodą usuwania zaćmy. Wszczepiamy również soczewki wieloogniskowe, które umożliwiają całkowitą rezygnację z okularów.

Operacje przeciwjaskrowe

Leczenie chirurgiczne jaskry wskazane jest w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego.

Iniekcje doszklistkowe w AMD

Leczenie iniekcjami bezpośrednio do gałki ocznej są jedyną obecnie znaną skuteczną metodą leczenia AMD, stosujemy w tym celu preparaty najnowszej generacji.

Operacje zeza

Operacje zeza u dzieci i dorosłych wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych.

Soczewkowa korekcja wad wzroku

Korekcja wad wzroku metodami laserowymi z wielu przyczyn może być niemożliwa. W takich przypadkach alternatywą stają się tzw. soczewki fakijne zdolne korygować praktycznie każdą wadę.

Witrektomia

Chirurgia witreoretinalna pozwala na operowanie tylnego odcinka oka, czyli schorzeń takich jak odwarstwienie siatkówki lub jej zwyrodnienia.

Alergiczne zapalenia spojówek

Okres wiosenny to okres pylenia traw i drzew, a związanym z tym częstym objawem u alergików jest zapalenie spojówek. Dlatego też powinniśmy przyjrzeć się tej jednostce chorobowej.Choroba objawia się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem, świądem lub obrzękiem powiek i spojówek.

Rozróżniamy kilka rodzajów alergicznego zapalenia spojówek.:

Alergiczne zapalenie spojówek związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa

- (tzw. katarem siennym) – dolegliwość ta dotyka co piąta osobę i może objawiać się jako:

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek

- typowo występuje w maju i czerwcu (głównymi alergenami są pyłki traw i drzew) oraz późnym latem i jesienią (pyłki chwastów), jest to najczęstsza postać alergicznego zapalenia spojówek.

Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek

- ma łagodniejszy przebieg, występuje przez cały rok z okresami zaostrzenia jesienią , kiedy to narażenie na antygeny roztoczy kurzu, sierści zwierząt i zarodniki grzybów jest największe.

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki

- częściej chorują chłopcy , choroba się zwykle przed 10 rokiem życia i kończy się w okresie dojrzewania lub ok. 20-25 roku życia, w dzieciństwie często u tych chorych rozwija się astma oskrzelowa lub wyprysk alergiczny. Do typowych objawów dołącza się obecność gęstej śluzowej wydzieliny. Częste pocieranie oczu nasila świąd i objawy zapalne, zwiększa ryzyko wtórnych infekcji bakteryjnych. Jest to choroba przewlekła z nawrotami i zaostrzeniami objawów, zwykle przebiega bez trwałych następstw, ale u ok. 25% chorych występuje obniżenie ostrości wzroku, związane ze zmianami rogówkowymi. W tej jednostce chorobowej występuje tendencja do rozwoju stożka rogówki.

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

- to rzadka przewlekła choroba, jest najcięższą postacią alergicznych chorób oczu, zwykle występująca u młodych mężczyzn z atopowym zapaleniem skóry ( a także astmą oskrzelową, alergią pokarmową, pokrzywką), może utrzymywać się przez wiele lat, prawdopodobieństwo wyleczenia jest niewielkie. Występuje nadwrażliwość na dużą ilość alergenów wziewnych . Objawy mogą nasilać się w pewnych porach roku lub występować stale. Występuje większa predyspozycja do występowania stożka rogówki, wtórnych infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki może prowadzić do znacznego pogorsznia ostrości wzroku.

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek

– jest odpowiedzią na obecność ciała obcego. Występuje u 5-15% osób noszących miękkie soczewki kontaktowe i 1-5% osób noszących soczewki twarde. Najwcześniejsze objawy to swędzenie oczu zwłaszcza po zdjęciu soczewek oraz wzmożone wydzielanie śluzu, następnie występuje nietolerancja soczewek kontaktowych. Innymi przyczynami mogą być m.in. protezy oczne, końcówki szwów. Zapalenie to nie wiąże się zwykle z trwałym pogorszeniem wzroku, konieczna jest eliminacja czynnika drażniącego.

Innym rodzajem alergii spojówkowej jest kontaktowe zapalenie spojówek wywołane m.in. kosmetykami i miejscowymi lekami okulistycznymi.
W przypadku alergii o łagodniejszym przebiegu wystarczającym może być leczenie miejscowe, w cięższych przypadkach należy wdrożyć również leczenie ogólne. Czasem konieczna jest współpraca okulisty i alergologa. Zawsze jednak należy zasięgnąć porady lekarza.

WAŻNE ZAGADNIENIA