Umów się
na wizytę
JUŻ TERAZ!

RETINOPATIA CUKRZYCOWA

Cukrzyca to choroba, która może wpływać na to, jak pracuje cały organizm. Jeśli chory nie stosuje się do zaleceń lekarza, jest źle prowadzony lub nie leczy się wcale musi się liczyć z poważnymi powikłaniami cukrzycy. Jednym z nich jest retinopatia cukrzycowa.

Retinopatia cukrzycowa może prowadzić do zmian w siatkówce oka, które w połączeniu z cukrzycą okazują się bardzo trudne do wyleczenia. Powikłania wiążą się w głównej mierze z rosnącymi wewnątrz siatkówki naczyniami krwionośnymi, które mogą powodować wysięki lub pękać.

Jednym z podstawowych sposobów leczenia retinopatii jest leczenie samej cukrzycy i jeśli pacjent jest odpowiednio leczony, może dojść nawet do wycofania lekkich objawów. W bardziej zaawansowanej postaci stosowana jest laseroterapia, której celem jest przywrócenie równowagi metabolicznej siatkówki, co powstrzymuje rozwój patologicznych naczyń. Zaawansowana retinopatia cukrzycowa jest wskazaniem do witrektomii, która polega na usunięciu ciała szklistego i ewentualnej laseroterapii. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się go w przypadku stwierdzenia wylewów krwi do ciała szklistego

Jeśli chorujesz na cukrzycę, przynajmniej raz do roku odwiedź okulistę. Wizyta u tego specjalisty nie wymaga skierowania. Lekarz, oglądając dno oka za pomocą oftalmoskopu (instrumentu z małą żarówką), stwierdzi obecność ewentualnych zmian. Jest to ważne, bo wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej zwiększa skuteczność leczenia. Okulista może również wykonać inne badanie - angiografię fluoresceinową. Polega ono na wprowadzaniu do gałki ocznej barwnika, który ułatwia obejrzenie naczyń krwionośnych siatkówki oraz sprawdzenie, czy nie doszło do ich pęknięcia i wycieku płynu.