Umów się
na wizytę
JUŻ TERAZ!

Budowa oka

Gałka oczna znajduje się w przedniej części oczodołu i porusza się dzięki ruchom mięśni ocznych w zagłębieniu utworzonym przez tkankę tłuszczową oczodołu i liczne powięzie. Wychodzący z niej nerw wzrokowy przechodzi przez otwór kostny do wnętrza czaszki i dalej do mózgu. Oko ma w przybliżeniu kształt kuli o średnicy 24 mm, wypełnionej w większości bezpostaciową substancją (ciałkiem szklistym), znajdującej się pod ciśnieniem pozwalającym na utrzymanie jego kształtu.zobacz video

  • Twardówka (sclera)

    jest najbardziej zewnętrzną częścią oka. Zbudowana jest z nieprzeźroczystej błony włóknistej łącznotkankowej. W przedniej części oka przechodzi w rogówkę. Jej głównym zadaniem jest ochrona delikatnych wewnętrznych struktur oka.

  • Rogówka (cornea)

    kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarka. Zbudowana jest z przeźroczystej błony włóknistej. Podobnie jak twardówka chroni wnętrze oka, ale również jej kształt i przeźroczystość wpływa na zdolność do przepuszczania i załamywania promieni świetlnych.

  • Naczyniówka (choroidea)

    leży pomiędzy twardówką i siatkówką. Wraz z tęczówką (iris) i ciałem rzęskowym (corpus ciliare) tworzy błonę naczyniową, w której znajdują się naczynia krwionośne. Ciało rzęskowe utrzymuje soczewkę w odpowiednim położeniu. Zadaniem naczyniówki jest dostarczanie krwi, a zatem odżywianie wnętrza oka.

  • Siatkówka (retina)

    jest receptorową częścią oka i to na niej powstaje obraz przekazywany dalej do mózgu. Składa się z trzech warstw, przy czym najbliższa środka oka warstwa składa się z czopków i pręcików - komórek światłoczułych, a dwie pozostałe z neuronów przewodzących bodźce wzrokowe. Na siatkówce znajduje się plamka żółta, będąca miejscem o największym skupieniu czopków i z tego powodu cechuje się największą wrażliwością na barwy i światło. Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło. Jest miejscem zbiegu nerwów łączących komórki światłoczułe z nerwem wzrokowym.

  • Soczewka (lens)

    jest zawieszona między tęczówką a ciałem szklistym na obwódce rzęskowej. Składa się z torebki (capsule), kory (cortex) i jądra (nucleus) i ma dwie wypukłe powierzchnie - przednią i tylną. Jeśli wyobrazimy sobie soczewkę jako owoc, to torebka jest jego skórką, kora jego miąższem, a jądro pestką. Soczewka odgrywa decydującą rolę w akomodacji oka, czyli dostosowywania widzenia do odległości, na jaką patrzymy.

  • Tęczówka (iris)

    jest umięśnioną częścią błony naczyniowej otaczającej otwór nazywany źrenicą. Dzięki zawartemu w niej pigmentowi jest kolorowa. Mięśnie tęczówki pozwalają na zwiększanie lub zmniejszanie dopływu światła przez regulację wielkości źrenicy.

  • Ciało szkliste (corpus vitreum)

    to galaretowata substancja, która wypełnia wnętrze oka. Jej zadaniem jest utrzymać gałkę oczną w odpowiednim kształcie i przekazywanie składników odżywczych między innymi do soczewki, która pozbawiona jest naczyń.

Przednia część gałki ocznej i wewnętrzna część powiek pokryte są spojówką (tunica conjuctiva) chroniącą oko przed infekcjami.

W górno - bocznej części oczodołu znajduje się gruczoł łzowy wydzielający łzy mające za zadanie oczyszczać powierzchnię oka z zabrudzeń i nawilżać ją.

Układ optyczny oka przyrównać można do aparatu fotograficznego, przy czym rolę soczewek obiektywu spełniają rogówka i soczewka oka, rolę przysłony - tęczówka, a warstwy światłoczułej kliszy - siatkówka.